קצב מכירת הבתים החדשים בארה"ב בחודש אוגוסט בלבד עולה על 1 מיליון בתים (הכי גבוהה מאז 2006)

מכירות בתים חדשים בארה"ב עלו במפתיע באוגוסט 2020 לרמה הגבוהה ביותר מזה כמעט 14 שנים, כאשר שיעורי המשכנתא הנמוכים בשיא המשיכו לפתות את הקונים לשוק עם היצע מצומצם כל הזמן.

רכישת בתים צמודי קרקע חדשים עלתה ב -4.8% לקצב שנתי של מיליון, שנוצרה בעיקר בעקבות ביקוש בדרום, לאחר עלייה מתוקנת של 14.7% ביולי, כך הראו נתוני הממשלה ביום חמישי. מחיר המכירה החציוני ירד משנה קודמת ל -312,800 דולר ומספר הבתים למכירה ירד לשפל של כמעט שלוש שנים. כלכלנים ציפו לקצב של 890,000, על פי ההערכה החציונית בסקר בלומברג.

מכירות הבתים החדשים בארה"ב הפתיעו באוגוסט, והגיעו לשיא רענן של 14 שנים
הנתונים הם האחרונים שהבליטו את המומנטום בשוק הדיור, המונעים על ידי עלויות הלוואה נמוכות ורצון לרכוש חדש במהלך מגיפה שהובילה לעוד הרבה אמריקאים לעבוד מהבית. יחד עם זאת, קשה לאמוד כמה זמן יימשך ביקוש כה חזק, לאור היקף הפיטורים והפוטנציאל לקיצוץ משרות עתידי ללא חבילת סיוע פיסקלית פדרלית.

קצב המכירות השנתי בארבעת החודשים האחרונים גדל ביותר מ- 77%, הגבוה ביותר לתקופה דומה מאז 1980.

המכירות עלו בשניים מתוך ארבעה אזורים כאשר הדרום מוביל שהוא האזור הגדול ביותר – שם עלו הרכישות ב 13.4% לרמה הגבוהה ביותר מאז 2005. הביקוש גדל גם בצפון מזרח. היצע הבתים החדשים המשיך לרדת. בקצב המכירות הנוכחי ייקח 3.3 חודשים למצות את ההיצע, פרק הזמן הקצר ביותר ברשומות לשנת 1963.

זו אותה תמונה עבור מספר הנכסים שנמכרו שעדיין לא התחילו לבנותם ובאוגוסט קפץ ל -342,000, שגם הוא הגבוה ביותר מאז 2006 והקבלנים יהיו עסוקים במשך חודשים ארוכים.

הקונים בוחרים בבתים חדשים שכן פחות בעלי בתים מבקשים למכור את הנכסים שלהם. שיעורי המשכנתא אמורים להישאר ברמות נמוכות מבחינה היסטורית על רקע מדיניות מוניטרית פדרלית  ממריצה שמטרתה לחסום את הפעילות הכלכלית.

נתונים אחרים מאששים את הביקוש הרב לנדל"ן. מכירות הבתים הקיימות התחזקו באוגוסט 2020 לקצב הגבוה ביותר מאז סוף 2006, לאחר זינוק שיא ביולי. בניית בניינים נמצאת גם היא בשיאה של כל הזמנים, ומשקפת מכירות חזקות עם תחזית ביקוש גבוהה.

דוח מכירות הבתים החדשים, שפורסם במשותף על ידי לשכת המפקד ומחלקת השיכון והפיתוח העירוני, נוטה להיות תנודתי: הוא הראה ביטחון של 90% וכי השינוי במכירות בחודש שעבר נע בין ירידה של 5.7% לעלייה של 15.3%.